Դեկտեմբերի 23-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովին կից երիտասարդական խորհրդարանի անդամները հանդիպել են ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի անդամներ Արտյոմ Կավինովի եւ Իրեկ Զիննուրովի հետ:
Երիտասարդական խորհրդարանի անդամները ներկայացրել են իրենց գործունեությունը, համագործակցությունը միջազգային երիտասարդական կառույցների հետ եւ հետագա ծրագրերը:
ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի պատգամավորերն անդրադարձել են երկու երկրների միջեւ խորհրդարանական կապերի ակտիվացմանը, երիտասարդական կառույցների համագործակցության զարգացմանը: Նրանք նշել են, որ ԱՊՀ ստեղծմանը նվիրված միջոցառումներին կմասնակցեն նաեւ երիտասարդական կառույցները եւ իրենք ակնկալում են հայ երիտասարդների ակտիվ մասնակցությունը: Պատգամավորների խոսքով՝ ԱՊՀ երկրների միջեւ պետք է ստեղծվեն մարզական, երիտասարդական ակումբներ, որոնք կնպաստեն մարզական դիվանագիտության զարգացմանը՝ միավորելով երիտասարդներին մշակութային, քաղաքական, կրոնական, մարզական ուղղությունների շուրջ:

23 декабря члены Молодежного парламента (МП) при Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта встретились с членами Комитета Государственной Думы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками ФС РФ   А.Кавиновым и И.Зиннуровым.
Члены МП представили свою деятельность, сотрудничество с международными молодежными структурами и дальнейшие планы.
Депутаты Госдумы ФС РФ обратились к активизации парламентских связей между двумя странами, развитию сотрудничества   молодежными структур. Они отметили, что в мероприятиях к созданию СНГ примут участие также молодежные структуры и ожидают активного участия в них также армянской молодежи. По мнению депутатов, между странами СНГ должны быть созданы молодежные клубы, содействующие развитию спортивной дипломатии, объединяя молодежь вокруг культурных, политических, религиозных, спортивных направлений.